Czym jest Przyjaźń?

 

Niby proste, a jednak dość trudna ją zdefiniować... Jedni są zwolennikami poglądu, że pomaga, przeciwnicy tych pierwszych, że czasami przeszkadza, ale... czym byłoby nasze życie bez przyjaźni... Pamiętacie, jak pisał o przyjaźni nasz słynny Adam Mickiewicz:

 

Gdy Cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę
Nie tracę zmysłów kiedy Cię zobaczę
Jednak gdy Cię długo nie oglądam
Czegoś mi brak, czegoś widzieć żądam
I tęsknię sobie, zadając pytanie
Czy to jest przyjaźń, czy to jest... kochanie

 

No właśnie, gdzie kończy się przyjaźń, a gdzie zaczyna miłość? Czy tak łatwo odróżnić jedną od drugiej? Czyż nie jest raczej tak, że na pewnym etapie zacierają się jakże płynne granice... że coraz trudniej jest odpowiedzieć sobie samemu na pytanie, czy to jest jeszcze przyjaźń?

 

Prawdziwe przyjaźnie rodzą się tylko wśród osób świadomych swojego „ja”, zainteresowanych innymi ludźmi, zdolnych do empatii, lojalności i oddania. Wymagają też wyzbycia się niektórych z naszych egoistycznych zapatrywań, dotyczących przyjaźni. Wymagania stawiane wobec przyjaciela są wysokie, a pozbywanie się własnych iluzji związanych z przyjaźnią jest bolesne. To prawda, że nasze przyjaźnie mogą być równie silne, a nawet silniejsze niż więzy krwi czy małżeństwa, ale dzieje się tak z reguły wtedy, kiedy poradzimy sobie z naszą wewnętrzną ambiwalencją, seksualnością i zgodzimy się na to, że przyjaciele okazują sobie przyjaźń „w kratkę”. Wyobraźcie sobie, że przyjaźń nigdy nie boli. Jakby wtedy wyglądałaby? Sztucznie i tak... sterylnie. Byłaby to przyjaźń między ludźmi, którzy bojąc się być blisko siebie, oglądają siebie przez szybę, aby się nie zranić. Unikając wystawienia się na ryzyko bólu i cierpienia, skazaliby się na samotność we dwoje. Przyjaźnie muszą boleć, bo tworzą je ludzie, a jak wiadomo ci ostatni do doskonałych nie należą... Bolą jednak nie tyle one same, ile procesy ich kształtowania i zmiany, jakie pod ich wpływem i dla ich zachowania w samych nas się dokonują.

 

Moim zdaniem... „jeśli się chce zachować przyjaciół, lepiej się z nimi nie widywać”... Bez obawy, to nie jest mój pogląd na ten temat. Choć z drugiej strony jakby się nad tym głębiej zastanowić...

 

Nostalgia za prawdziwym przyjacielem jest objawem poszukiwania w naszym życiu takiej więzi, w której doświadczalibyśmy absolutnej miłości i zaufania. Kiedy bylibyśmy połączeni przez podobne pasje i dążenia, a u naszego boku mielibyśmy kogoś, przed kim można odsłonić najciemniejsze zakamarki naszej duszy i zarazem nie bać się, że z jakichś powodów zostaniemy odrzuceni. Takiej osoby pragniemy, takiej osoby szukamy, i tak rozumiemy prawdziwą przyjaźń... Zdaniem jednego „prawdziwie samotnym jest ten, kto nie ma przyjaciela”, zdaniem drugiego – „rzadko szczęśliwym jest także ten, kto ma za wielu przyjaciół”. I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Jednak w najgłębszej nawet przyjaźni zaboli to, że przyjaźń nie jest „sklonowaniem duszy”. Nigdy dwoje ludzi nie może żywić nadziei, że zaspokoją nawzajem wszystkie swoje potrzeby, że jeden stanie się „wszystkim” dla drugiego. Przyjaciela nie „ma się” na własność. Przyjaciela w ogóle się nie „ma”. Z przyjacielem „się jest” i przyjacielem „się staje”. My zaś instynktownie niemal szukamy przyjaciół, aby w ich twarzy zobaczyć samych siebie. Potrzeba ta szczególnie uzewnętrznia się w przyjaźniach z okresu młodzieńczego. Przyjaciele z dzieciństwa są nam potrzebni, aby odkryć, potwierdzić i skonsolidować to, kim jesteśmy. W tego typu przyjaźnie bardzo silnie wpisana jest potrzeba wyłączności. Dobierając sobie „kumpla” czy „psiapsiółkę”, szukamy w nich często swojej drugiej połówki – i to nie tylko tej brakującej, ale najchętniej tej bez skazy. Jeśli jednak chcemy „zasłużyć” na przyjaciela, a nie tylko zatrzymać go przy sobie, musimy w dojrzały sposób zgodzić się na jego „inność”, ”odrębność” i.. „niezależność”. A to przynajmniej na początku boli. Możemy bowiem kogoś kochać bez jego wiedzy, ale nie możemy się z kimś przyjaźnić bez jego wiedzy i zgody...

W każdą przyjaźń wchodzimy z pewną „skazą charakteru”, która krępuje i ogranicza nasze relacje z innymi. Wynika ona z ambiwalentnej postawy: kochamy, ale i zazdrościmy; kochamy, ale też i rywalizujemy. Często jest nam łatwiej współczuć niż cieszyć się szczęściem drugiej osoby, radością naszego przyjaciela. Czy nie jest tak, że nasze przyjaźnie wygasają w tym momencie, w którym trudno nam już ukrywać przed sobą własną zazdrość? Stwierdzenie: „Obraziłem się na przyjaciela” jest często tylko zakamuflowaną formą przyznania się do tego, że zazdroszczę mu powodzenia, którego już dłużej nie potrafię tolerować. „Inność” przyjaciela może nas bowiem doprowadzić albo do frustracji, albo wdzięcznego zaciekawienia, w zależności od tego, jak potrafimy żyć lub radzić sobie z wrodzoną zazdrością. Myśląc o przyjaźni zapominamy często o tym, że „względnie łatwo jest być przy drugiej osobie i przyjść jej z pomocą w przeciwnościach losu, ale trudniej wytrwać przy przyjaciołach w ich radosnych chwilach”. Zazdrość to słowo, którego nie kojarzymy z przyjaźnią, bo przyjaźń jest dla nas przecież więzią ludzi sobie bliskich i przynajmniej duchowo równych. Dopiero dojrzewając w przyjaźniach skłonni jesteśmy do tego, aby wyjść poza siebie i nauczyć się patrzeć we wspólnym kierunku. Ponieważ przyjaźń traktujemy często jako promocję naszego wizerunku, dlatego boli zobaczenie siebie jako „przyjaciela w kratkę”.

Dla wielu z nas prawdziwa – może raczej trzeba byłoby powiedzieć dojrzała – przyjaźń jest „zgodnością, połączoną z życzliwością i miłością względem siebie”. Ale tu czeka na nas kolejna pułapka. Choć przyjaźń nie jest czystym altruizmem, to wydaje się, że kierujemy się zasadą, „by nie dawać więcej niż drugi jest gotów przyjąć i nie spodziewać się więcej od drugiego niż on może dać”. Ta miara pokazuje, jak daleko można się posunąć w przyjaźni. Należy zdecydowanie uniknąć dwóch skrajnych postaw: dawania bez brania oraz odmowy przyjmowania. Są bowiem osoby, które w przyjaźni szukają azylu, aby za wszelką cenę mieć do czegoś lub kogoś prawo, ale chętniej podtrzymują roszczenia niż pozwalają się obdarować. Tacy ludzie sprawiają wrażenie, jakby działali według zasady: „Lepiej żebyś czuł się zobowiązany, niż żebym ja miał się tak czuć”. Są i tacy pośród nas, dla których przyjaźń staje się okazją do odmowy przyjmowania, ponieważ zgoda na osobiste korzyści kojarzy im się ze zdradą przyjaciela. Często jednak pod maską takiego altruizmu kryje się subtelne poczucie własnej wyższości i wybrania. Relacja przyjaźni wcale nie musi być identyczna... ba wydaje się raczej, że nawet takową być nie powinna, ponieważ każdy z nas jest inny, ma własną historię, swój sposób wyrażania uczuć, okazywania sympatii i zaufania. Pomimo całego bogactwa naszej przyjaźni oraz tego, co do niej wnosimy i jak się tym wzajemnie obdarowujemy, wszyscy musimy się zgodzić na to, że „wchodząc w świat szerszy niż nasze więzy krwi, staramy się nawiązać przyjaźnie bez skazy, lecz te zapoczątkowane dobrowolnie przez obie strony związki, jak wszystkie więzi, przyniosą ze sobą nie tylko radości, ale i rozczarowania”.

 

Nie tak rzadko daje się usłyszeć, że przyjaźń między mężczyzną a kobietą jest niemożliwa. Takie stwierdzenie boli zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jak i wszystkich tych, którzy uważają je za niesprawiedliwe. Niemniej, przyjaźnie z osobami płci przeciwnej trzeba zawsze w jakiś sposób pogodzić z naszą seksualnością. W tej mierze, w jakiej przyjaźń domaga się od nas, abyśmy trzymali na wodzy nasze pragnienia seksualne, można postrzegać ją, w pewnym sensie, jako więź niekompletną i niedoskonałą – a to już raczej boli. Psycholodzy potwierdzają, że przyjaźń między mężczyzną, a kobietą występuje rzadziej niż przyjaźń między osobami tej samej płci. Niektórzy z nich uważają, że jeśli niektórym mężczyznom i kobietom uda się nawiązać przyjaźń, to ich związek należeć będzie do jednej z trzech kategorii... do przyjaźni przypominających bardziej związek osób tej samej płci, na zasadzie: „Traktuję ją jak siebie albo jak mężczyznę”; albo do relacji o charakterze rodzinnym: „Traktuję go jak brata, ojca, syna” lub też do związków zaczynających się jako platoniczna przyjaźń, a kończących się jako zamaskowana – nie zawsze do końca – miłość seksualna. Przyjaźń jest więzią, która angażuje całego człowieka, a boli to, że musi wzrastać i dojrzewać. Przyjaźń, tak jak życie, ma swoje cykle i pory roku. I choć są one przewidywalne, to nie znaczy, że można je kontrolować. Przynoszą one ze sobą nie tylko radość, ale i smutek. „Nawet jeśli mamy to szczęście i posiadamy jednego, dwóch lub trzech ukochanych i „najlepszych przyjaciół”, przyjaźnie – jak uczy nas tego życie – to w najlepszym razie więzi z w rodzaju niedoskonałych”. Warto o tym pamiętać, ale jednocześnie troszczyć się o nie.

 

Nieco inny pogląd na temat przyjaźni ma autor poniższego cytatu - "przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapomniały latać". Z pewnością dla jednych trochę zbyt górnolotnie spersonifikowanie, ale czy aż tak dalekie prawdy?

 

 Wróć